Ανακοινώσεις, 28/04/2024

Απεριόριστη Δωρεάν Είσοδος για τους Φοιτητές στο Ιστορικό Μουσείο Κρήτης

Η Εταιρία Κρητικών Ιστορικών Μελετών ανακοίνωσε ότι από την 1η/2/2018 προσφέρει διαρκή και απεριόριστη ελεύθερη (δωρεάν) πρόσβαση στο Ιστορικό Μουσείο Κρήτης στους φοιτητές (προπτυχιακούς, μεταπτυχιακούς και υποψήφιους διδάκτορες) του Πανεπιστημίου Κρήτης, του Πολυτεχνείου Κρήτης και του Τ.Ε.Ι. Κρήτης, με απλή επίδειξη της φοιτητικής τους ταυτότητας στην είσοδο του Μουσείου. Η ελεύθερη πρόσβαση των φοιτητών αφορά τόσο στις μόνιμες συλλογές όσο και στις περιοδικές εκθέσεις του Ιστορικού Μουσείου.

Διατίθεται επίσης να προσφέρει ξεναγήσεις στις Συλλογές του Ιστορικού Μουσείου Κρήτης, δωρεάν, σε ομάδες μελών των ακαδημαϊκής κοινότητας του Πανεπιστημίου Κρήτης, διδασκόντων, υπαλλήλων και φοιτητών. Η είσοδος των ομάδων στο Μουσείο θα γίνεται επίσης δωρεάν. Οι ξεναγήσεις θα αφορούν είτε στο σύνολο των Συλλογών του Μουσείου, είτε –σε μεγαλύτερο βάθος– σε ειδικότερες Συλλογές, ανάλογα με τα ενδιαφέροντα των ομάδων που θα εκδηλωθούν, τόσο για τις μόνιμες όσο και για τις περιοδικές εκθέσεις του Ιστορικού Μουσείου.

Δείτε τα επισυναπτόμενα αρχεία: